Блог

15.09.2019

Актуальні питання цифрової трансформації охорони здоров’я в Україні

Сучасні тенденції розвитку цифрового здоров’я у світі та Україні?

За даними агенства Frost & Sullivan ринок продуктів цифрового охорони здоров’я у світі да 2023 року сягне 228 мільярдів доларів. Загалом цей ринок росте надзвичайно швидко особливо на фоні інтеграції різних напрямків, таких як штучний інтелект, big data, мобільна медицина, інтернет речей, телемедицина тощо. Звичайно, Всесвітня організація охорони здоров’я не може залишатися осторонь цих процесів. Тим більше, що сьогодні є глобальні проблеми, пов’язані із постарінням населення, міграційними процесами, значним подорожчанням медичних послуг на фоні впровадження технологічних методів діагностики та лікування.  Отже можна констатувати, що настала ера цифрових технологій, склалися стійкі тренди подальшого розвитку охорони здоров’я у тісній інтеграції з цифровими технологіями.  Зважаючи на це, у березні поточного ВООЗ  анонсувало створення Департаменту цифрового здоров’я з метою допомогти організації оцінки цифрових технологій.

 Минулого року на всесвітній Асамблеї охорони здоров’я було прийнято резолюцію звернутися до ВООЗ розробити глобальну стратегію в царині цифрового здоров’я.

Україна сьогодні в тренді основних тектонічних зрушень, адже ми бачимо ініціативи Президента та Верховної Ради у створенні відповідного міністерства – Міністерства цифрової трансформації.

Це забезпечить системність кроків Уряду у напрямку цифровізації, у тому числі – цифрової  трансформації охорони здоров’я. Це надзвичайно важливий знак.

Що реалізовано в Україні з точки зору створення Електронного здоров’я?

Загалом, що криється за цим терміном? eHealth – це безпечне та економічно обґрунтоване використання інформаційних та комунікаційних технологій у сфері охорони здоров’я, включаючи надання медичної допомоги, організацію нагляду за здоров’ям населення, медичну освіту, поширення знань, навичок та результатів досліджень (визначення ВООЗ).

Особливість його сприйняття в Україні сьогодні.  У нас, нажаль, сьогодні цей термін частіше використовується скоріше як систему обліку та планування ресурсів в галузі охорони здоров’я з метою ефективного використання коштів платників податків. Це дуже обмежений підхід адже не враховує щонайменше медичний аспект. Ми розуміємо, що три роки тому планувалося створити мінімально життєвий продукт, який би забезпечив облік “декларацій”. Але на сьогодні зрушень немає. Так, це стало поштовхом для створення та впровадження медичних інформаційних систем у медичних закладах, але так і не вирішило принципове питання – забезпечення ефективної доставки медичних послуг населенню. Це не відповідає основному тренду – пацієнтоцентричності охорони здоров’я. Не вирішено питання обміну медичними даними, при тому що саме цифрові рішення дозволяють це зробити максимально ефективно.

Що необхідно доопрацювати, щоб eHealth не сприймався лише як система обліку та планування ресурсів галузі?

По-перше потрібна концепція розвитку електронного здоров’я. яка б містила відповіді на основні питання – яка модель охорони здоров’я будується в країні і які саме шляхи цифрової трансформації планується застосовувати.

По-друге. Необхідно прийняти програму, яка б мала в собі чітко визначені заходи, терміни їх виконання та вказані виконавці. Все це має бути відображено у нормативному полі держави. Це щонайменше з чого потрібно починати.

Отже, ми маємо великі сподівання на те, що новий Уряд, Парламент, спеціально створене міністерство, які нададуть необхідну допомогу та ресурси для швидкого вирішення цього питання.

Що зроблено на сьогодні і чому не отримали того, що прагнули?

Можна навести конкретний приклад. Вже майже 2 роки як підписано закон про покращення медичного обслуговування населення у сільській місцевості.

Одним з ключовим елементом його імплементації є використання сучасних цифрових технологій – телемедицини. Протягом минулого року аж три команди міжнародних експертів запрошувалися для того щоб “навчити” нас як правильно впроваджувати телемедицину, при тому, що в Україні вже створена достатня нормативна база для її впровадження!

Загалом, були створені завищені очікування, що хтось прийде і зробить нам усе. Але це далеко від реальності.

Тому, на сьогоднішній день впровадження телемедицини забуксувало.  По телебаченню, або у пресі, мережі Інтернет ми регулярно чуємо і бачимо, що у тій чи іншій лікарні або області “вперше” запустили систему телемедицини. Але того, що було заплановано у законі, так і немає.

Є визначені пілотні області впровадження цієї технології але на сьогодні ми бачимо поки що лише анкетування лікарів а до впровадження ще далеко.

Зважаючи на це, необхідно активніше використовувати існуючий в Україні потенціал. Наприклад, професійні цифрові рішення для охорони здоров’я, які розроблені в Україні, наприклад – MedBrama  (medbrama.com). Це рішення по суті функціонально об’єднує навколо пацієнта усіх основних суб’єктів надання медичних послуг (лікарів, медичні заклади усіх рівнів, страхові компанії тощо). Це – інноваційний досвід який дозволяє створити цифрову екосистему доступу до медичних послуг.

До речі, телемедицина є складовою такої системи.

Які актуальні сьогодні пропозиції може запропонувати Коаліція цифрової трансформації, створена за ініціативи Hi-Tech Office Ukraine?

Хочу повідомити усіх зацікавлених осіб, що за ініціативи Hi-Tech Office Ukraine була створена Робоча група з цифрової трансформації охорони здоровя, основним завданням якої є сприяння актуальним змінам у галузі на основі широкого використання цифрових рішень, які забезпечують необхідні засоби для зміцнення здоров’я, запобігання захворювань та надання комплексних послуг, що базуються на потребах людей.

По-перше, ми пропонуємо впровадження Цифрової екосистеми надання медичних послуг, яка об’єднує усіх суб’єктів їх надання, що забезпечить перехід від лікування до зміцнення здоров’я та профілактики захворювань, від фокусу на захворюванні до фокусу на добробуті та людях, а також від фрагментованих послуг до інтеграції та координації послуг протягом лікування.

По-друге, що надважливо, вже зараз ми готові надати пропозиції до змін декількох нормативних актів, які знімуть бар’єр до широкого використання цій технології. Мова йде про мотивацію лікарів, медичного персоналу. Не буде працювати ніяка, навіть найінноваційніша система, якщо лікар не отримає за це нічого окрім клопоту. Насправді ж, для забезпечення мотивації медичного персоналу використовувати обладнання, яке закупляли в рамках впровадження телемедицини у сільській місцевості, достатньо внести зміни у декілька нормативних актів.

Ми готові зі своєї сторони допомогти Уряду (міністерству та Національній службі здоров’я) у підготовці цих змін вже сьогодні.

Uncategorized, Обговорення, Стандартні публікації , , ,
uaritm
About uaritm
Call